"Kreatywna nitka"- zajęcia dla uczniów klas 6

W ramach programu kreatywnego spędzania czasu wolnego, uczennice klasy 6b zgłosiły się do nauki szycia na maszynie. W naszej szkole, w czytelni jest maszyna do szycia, a takie zajęcia były prowadzone w poprzednich latach. Chętnych było więcej niż można było przyjąć, trzeba było dokonać niełatwego wyboru. Po zapoznaniu się z regulaminem, uczestniczki wybrały nazwę "Kreatywna nitka" i razem z prowadzącą zaczęły zgłębiać techniki obsługi maszyny do szycia. Przygoda z szyciem rozpoczęła się od prostych aplikacji i okazało się, że to dziewczętom bardzo się podoba. Zatem postanowiłyśmy wykonać obrazki metodą aplikacji. I tu należy dodać, że dzisiejsze rozumienie słowa aplikacja jest inne niż w krawiectwie czy w prawie.
Aplikacja krawiecka to naszywanie elementów na tło materiałowe przy pomocy specjalnych ściegów, najczęściej zygzak. W ten sposób mogą powstawać przepiękne obrazy. Można je wzbogacić o naklejenie różnych elementów, koronek, guzików, muszelek, wstążeczek itp. Dziewczęta zdecydowały o zaprojektowaniu obrazków z domkami. Każda wykonała projekt, a następnie szablon, potem wykrój i przystąpiła do wycinania, podklejania i naszywania elementów. I tak tydzień po tygodniu mozolnej pracy efekty są bardzo dobre.  Właśnie prace zostały zakończone. Uczennice wykazały się wyczuciem kolorystycznym, kompozycyjnym, były precyzyjne,  a jednocześnie odważne. Jestem bardzo zadowolona z tych zajęć i mam nadzieję, że umiejętności zdobyte na tych zajęciach kiedyś się dziewczętom przydadzą. Poniżej kilka zdjęć z zajęć.
Agnieszka Kurek