Historia szkoły

Szkoła Podstawowa nr 273 rozpoczęła swoją działalność 1 września 1968 r., jednak w pierwszym roku swojego istnienia mieściła się w jednym budynku razem ze Szkołą Podstawową nr 247. W tym samym roku rozpoczęto budowę osobnego budynku dla Szkoły Podstawowej nr 273 przy ulicy Balcerzaka 1.

Wkopanie kamienia węgielnego odbyło się w sposób bardzo uroczysty. Nasza szkoła była jedną ze szkół tysiąclatek wybudowanych w 1969 r. w ramach akcji „Tysiąc szkół na tysiąclecie” ze społecznego funduszu Budowy Szkół i Internatów. Do użytku została oddana w tym samym roku. Kierownictwo szkoły zostało powierzone p. Henrykowi Pawlickiemu.

1 września 1969 r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku szkolnym. Uroczyste oddanie szkoły do użytku odbyło się 30 września 1969 r. o godz. 10.00. Uczestniczyło w niej liczne grono przedstawicieli władz oświatowych Warszawy, rodziców i zaproszonych gości oraz uczniów okolicznych szkół. Na uroczystości była również poetka pani Sokołowska-Okołska (pseudonim „Maria Wawerska”), która specjalnie z tej okazji napisała wiersz.

Uroczyste oddanie szkoły

Do kwietnia 1976 roku szkoła była bezimienna. W dniu 6 kwietnia 1977 r. odbyła się uroczystość, na której nadano Szkole Podstawowej nr 273 imię Doktora Aleksandra Landy – zasłużonego dla Żoliborza lekarza pediatry, przedwojennego działacza PPS i założyciela Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, który zmarł w 1969 r.. Wśród zaproszonych gości byli: córka i przyjaciele patrona, władze oświatowe, delegacje poszczególnych klas, zaproszeni Rodzice oraz Komitet Rodzicielski.

W 20. rocznicę istnienia szkoły Huta Warszawa ufundowała tablicę pamiątkową patrona szkoły. Uroczystość jej wmurowania miała miejsce wiosną 1988 r.

Obecnie szkoła rozwija się zgodnie z przyjętą wizją – ideą Janusza Korczaka: „Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”.