Zdjęcie patrona szkoły doktora Aleksandra Landy

Doktor Aleksander Landy urodził się 24 października 1881 roku na Syberii, we wsi Żdanowo, miejscu zesłania rodziców, Stanisława i Feliksy z Lewandowskich.

Po ukończeniu gimnazjum w Irkucku w 1899 r., rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, z którego został wydalony za czynny udział w manifestacji PPS na Placu Grzybowskim w 1905 r.. Przeniósł się więc na studia do Krakowa, gdzie otrzymał dyplom doktora medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1908 r.. Wobec zakazu powrotu do Królestwa musiał zdawać egzamin państwowy w Rosji. Zamieszkał w Moskwie i tam pracował w miejskich szpitalach dziecięcych.

W czasie pierwszej wojny światowej organizował na szeroką skalę wszechstronną pomoc dla dzieci, uczestniczył w pracy wielu organizacji polskich i rosyjskich. Po rewolucji październikowej otrzymał zlecenie zorganizowania wzorcowej sieci eksperymentalnej placówek wychowawczych na terenie Moskwy. W 1921 r. powrócił do kraju i rozpoczął pracę jako lekarz pediatra, wkrótce też zaczął pracować społecznie w Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W 1927 r. w porozumieniu i współpracy z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową przystąpił do organizowania Oddziału RTPD na Żoliborzu. W toku tej pracy powstał cały zespół nowoczesnych i postępowych, jak na ówczesne lata, placówek takich jak: poradnia dla niemowląt, poradnia dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, ogród szkolny, świetlica i biblioteka dziecięca, teatrzyk kukiełkowy „Baj”, kuchnia mleczna, kolonie dla niemowląt, półkolonie itp.. Wszystkie te instytucje działały w łączności z organizacjami świata pracy osiedla WSM pod kierownictwem d-ra Landy, udało się je utrzymać również podczas okupacji niemieckiej stosując przemyślne zmiany ich nazw.

W czasie Powstania Warszawskiego należał doktor Landy do samorządu mieszkańców organizując różnorodne formy pomocy dzieciom i ludności cywilnej. Po wysiedleniu z Warszawy objął funkcję lekarza pediatry w Miechowie.

W 1946 roku rozpoczął ponownie pracę w RTPD obejmując kierownictwo Wydziału Zdrowia tegoż towarzystwa, przemianowanego później na Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W tym okresie powierzono mu stanowisko wizytatora higieny szkolnej, a następnie naczelnika Wydziału Higieny Ministerstwa Oświaty. W 1951 r. pełnił funkcję kierownika Oddziału Higieny w Państwowym Instytucie Matki i Dziecka. Od roku 1957 był członkiem Komisji Zdrowia CRZZ oraz przewodniczącym Podkomisji Higieny Szkolnej tej organizacji.

Doktor Aleksander Landy był wybitnym pediatrą, pedagogiem i działaczem społecznym, który usiłował zaspokoić potrzeby mieszkańców (szczególnie Żoliborza) w zakresie wychowania dzieci jak najlepiej i zawsze na poziomie współczesnej medycyny, psychologicznej i pedagogicznej wiedzy o dziecku. Całe swoje życie poświęcił zdrowiu i wychowaniu dzieci. Zmarł 17 kwietnia 1969 roku w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim.